Dlaczego warto

Samochody elektryczne są obecnie budowane i kupowane głównie z powodów ekologicznych. Ale można też dostrzec ich walory użytkowe, które w raz z rozwojem technologii będą jeszcze bardziej widoczne.

Korzyści, jakie odnosimy dzięki elektromobilności, to:

  • Zmniejszenie emisji gazów i pyłów zwłaszcza w centrach miast. Samochody elektryczne są bezemisyjne, choć trzeba pamiętać, że ich użytkowanie powoduje wzrost produkcji energii elektrycznej. Ale i tak wzrost emisji CO2 czy pyłów po to, aby doładować baterie tysiąca samochodów jest niższy niż w porównaniu z tym co wytwarzają silniki tysiąca samochodów spalinowych.
  • Niższe koszty transportu. Okazuje się, że średni koszt przejechania 100 km samochodem na prąd to około 5 zł, natomiast w przypadku samochodów tradycyjnych kwota ta wzrasta co najmniej 4-5 krotnie, a im więcej benzyny lub oleju spala samochód, tym ta relacja jest korzystniejsza dla „elektryków”. W dodatku teraz mamy jeszcze możliwość bezpłatnego ładowania baterii w specjalnie wyznaczonych miejscach.
  • Mniejsze wydatki eksploatacyjne. Samochody elektryczne, a w zasadzie ich silniki, nie wymagają tak częstych wizyt u mechanika, jak auta o konwencjonalnym napędzie. Nie trzeba wymieniać w nim niektórych podzespołów, silnik elektryczny nie potrzebuje też oleju, a więc nie ponosimy też wydatków związanych z jego wymianą.
  • Samochody wyposażone w silniki elektryczne charakteryzują się bardzo cichą pracą, co powoduje obniżenie poziomu hałasu w otoczeniu. To podnosi też komfort podróży takimi samochodami dla kierowcy i pasażerów.
  • Inwestując w zakup auta na prąd ułatwiamy sobie poruszanie się po centrach zatłoczonych miast. Coraz więcej samorządów decyduje się bowiem na wyznaczanie specjalnych miejsc postojowych dla e-samochodów, nie muszą też ich właściciele ponosić opłat parkingowych.