Korzyści

Elektromobilność a gospodarka

Szerokie używanie samochodów elektrycznych to nie tylko korzyść dla środowiska, bo spowoduje zmniejszenie koncentracji spalin w powietrzu, ale również szansa na rozwój gospodarczy.

Przede wszystkim z tego powodu, że Polska może być zapleczem dla firm, które produkują części i komponenty do produkcji samochodów elektrycznych. Już teraz koreańska spółka LG Chem buduje w Polsce jedną z trzech fabryk, w których będą produkowane baterie do samochodów elektrycznych i nasz zakład będzie jedynym w Europie. Przy czym wartość tej inwestycji to około 1,5 mld zł. O podobnych inwestycjach myślą też inni producenci samochodów lub podzespołów do nich.
To również szansa dla krajowych producentów części i komponentów motoryzacyjnych. Rząd stoi zresztą na stanowisku, że „znacznie ważniejsze niż otwarcie perspektywy dla dotychczasowych producentów pojazdów jest umożliwienie wzrostu polskim podmiotom, które z czasem będą w stanie dostarczać komponenty dla produkcji pojazdów elektrycznych lub same rozpoczną ich produkcję”.
Polskie zakłady takich wyzwań się nie boją, bo już teraz setki małych i średnich firm dostarczają praktycznie cały katalog części do samochodów, które trafiają do fabryk światowych koncernów motoryzacyjnych w Europie i na innych kontynentach.
Co więcej, elektromobilność otwiera szanse przed polskimi naukowcami, inżynierami, aby dzięki innowacjom tworzyć nowe, oryginalne rozwiązania techniczne (akumulatory, silniki itp.). Mamy też ambicje budowania własnego samochodu elektrycznego. Konkurs na projekt takiego auta został już rozstrzygnięty, choć oczywiście droga do rozpoczęcia jego produkcji jest jeszcze długa. Ale też własne projekty zgłaszają polskie przedsiębiorstwa, np. Ursus zaprezentował projekt niedużego auta dostawczego na prąd, a ten segment rynku jest akurat dość duży.

Elektromobilność a środowisko

Eksperci wskazują, że stopniowe przestawianie się na transport pojazdami elektrycznymi spowoduje korzystne zmiany w czterech obszarach ekologicznych: klimat, jakość powietrza, obniżenie poziomu hałasu, oszczędność wody.

Więcej samochodów na prąd na ulicach spowoduje zmniejszenie emisji spalin, a przez to obniży koncentrację gazów cieplarnianych a atmosferze. Ponieważ mamy w Polsce duże niewykorzystane moce elektrowni, to wzrost zużycia prądu nie powinien spowodować i tak wyższej emisji CO2 do atmosfery z kominów energetycznych niż dzieje się to w przypadku 1 mln aut z silnikami spalinowymi. Choć z drugiej strony niektórzy eksperci spodziewają się wzrostu zanieczyszczeń z tytułu rosnącej produkcji choćby akumulatorów.
Samochody elektryczne natomiast powinny z pewnością przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w miastach pyłami oraz rakotwórczymi związkami chemicznymi i ograniczyć zjawisko smogu.
Nie ma też żadnych wątpliwości, że elektromobilność to niższy poziom hałasu, który teraz jest problemem praktycznie w każdym mieście. Silniki pojazdów elektrycznych są znacznie cichsze niż spalinowych, a to główne źródło hałasu komunikacyjnego, zwłaszcza w centrach miast. Tak więc elektromobilność powinna pod tym względem poprawić jakość życia wielu ludzi.
Ponadto eksperci wskazują, że szersze użytkowanie aut na prąd spowoduje choćby spadek zagrożenia zanieczyszczenia wód produktami ropopochodnymi. Ale już z takimi zjawiskami jak przeludnienie miast, ciasnota na drogach, korki elektromobilność sobie nie poradzi, bo są światowe problemy cywilizacyjne, choć rozwój sektora transportu publicznego może te negatywne zjawiska częściowo ograniczyć.

Kalkulator korzyści z jazdy autem elektrycznym

Twoje obecne auto:


Twoje auto Auto elektryczne Zyskujesz*
Koszt paliwa
Dzienny
Miesięczny
Roczny

Koszt paliwa PB95 użyty do kalkulacji PLN

* Kalkulator korzyści podaje dane szacunkowe i nie może być traktowany jako narzędzie analityczne. Przed podjęciem decyzji zakupowych proszę skontaktować się z profesjonalnym doradcą.