Najczęściej zadawane pytania

Co to jest elektromobilność?

– To zastępowanie pojazdów z silnikami spalinowymi tymi, które są wyposażone w silniki elektryczne, zarówno w transporcie indywidualnym (samochody, skutery, motocykle), jak i zbiorowym (autobusy, trolejbusy, pociągi). Elektromobilność dotyczy też takich aspektów, jak też technologii ładowania i systemy infrastruktury ładowania.

Czy w Polsce działają przedsiębiorstwa zajmujące się elektromobilnością?

– Tak, w naszym kraju działają zarówno przedsiębiorstwa z polskim kapitałem, jak i przedsiębiorstwa zagraniczne. Polskie firmy to m.in. Solaris i Ursus, które oferują elektryczne autobusy, a nad taką sama konstrukcją ma podjąć prace Autosan. Posiadamy też zakłady produkujące tramwaje i tabor kolejowy (Pesa, Newag, FPS H. Cegielski). Natomiast największą polską spółką zajmującą się elektromobilnością samochodową jest ElectroMobility Poland SA, którą utworzyły cztery polskie koncerny energetyczne: Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea oraz Tauron Polska Energia.

Czytając o elektromobilności, spotykam się czasami z terminem „carsharing”. Co on oznacza?

– Carsharing to angielskie słowo, które oznacza współdzielenie samochodów, czyli jedno auto ma przynajmniej kilku użytkowników. Jest to więc w praktyce system krótkoterminowego wypożyczania samochodu, na godzinę lub kilka godzin. Jest coraz popularniejszy w przypadku samochodów elektrycznych, gdyż są one jeszcze stosunkowo drogie, niewiele osób na nie stać i są oni za to gotowi takie samochody wypożyczyć. I na rynku mamy już firmy, np. energetyczne, które wypożyczają samochody elektryczne ze swojej floty, najczęściej innym przedsiębiorcom..

Jaki jest koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym?

Wszystko zależy od pory ładowania baterii samochodu, gdyż w ciągu dnia taryfy opłat za prąd są droższe. Ale gdy ładujemy samochód na nocnej taryfie, wtedy koszt przejechania 100 km autem klasy miejskiej wynosi około 5 zł. Do tego dochodzą też koszty amortyzacji akumulatorów, co może podwoić wydatki. Trzeba jednak zwrócić uwagę i na to, że teraz w ramach promocji elektromobilności w niektórych miastach postawiono stacje ładowania pojazdów elektrycznych, gdzie można za darmo podpiąć swój samochód.

Ile kosztuje samochód elektryczny?

– Najtańsze pojazdy dostępne na polskim rynku, a tym samym te najmniejsze, kosztują ponad 50 tys. zł. Za auta klasy średniej trzeba zapłacić przynajmniej około 130-150 tys. zł, ale są i samochody, które kosztują od około 400 tys. zł do prawie 1 mln zł.

Co oznacza symbol plug-in?

– W taki sposób oznacza się samochody z napędem hybrydowym, czyli konwencjonalnym silnikiem spalinowym połączonym z silnikiem elektrycznym. Przy czym w klasycznej hybrydzie ładowanie baterii odbywa się tylko i wyłącznie podczas jazdy, a w systemie plug-in można ładować baterię przy użyciu wtyczki podłączonej do sieci elektrycznej.

Wizyta studyjna w Norwegii w ramach projektu.

11.10.2017

Wizyta studyjna w Norwegii w ramach projektu  „Efektywność energetyczna przez rozwój elektromobilności w Polsce”. W [...]

sample

Recykling zamiast palenia

29.11.2017

Instytut Ochrony Środowiska uruchomił pierwszą w Polsce interaktywną maszynę do odbioru i recyklingu plastikowych butelek [...]