Porady

Jaki e-samochód wybrać?

Na rynku nie ma jeszcze zbyt wielu samochodów elektrycznych, a do tego są dość drogie, dlatego trzeba bardzo uważnie wybierać markę i model takiego pojazdu. Czym należy się kierować przy takim zakupie?

  • Dystans – niestety, auta elektryczne nie pojadą zbyt daleko na jednym ładowaniu. Dlatego ten parametr jest często brany pod uwagę przy zakupie. Ale zdarza się niestety, że deklarowana przez producenta odległość, jaką samochód pokonuje na jednym ładowaniu, jest wyższa niż w rzeczywistości. A to dlatego, że samochody są testowane np. bez maksymalnego obciążenia albo przy ekonomicznej prędkości. Dlatego warto najpierw taki samochód przetestować i sprawdzić jego faktyczny zasięg.
  • Czas ładowania – większość samochodów trzeba ładować od 6 do 10 godzin, podczas gdy dealerzy podają czas znacznie niższy. I jest on możliwy do osiągnięcia, ale pod warunkiem, że dokupimy jeszcze dodatkowe drogie urządzenie. Dlatego pytajmy o czas ładowania auta ze zwykłego gniazdka.
  • Wydatki – zwróćmy uwagę na dodatkowe koszty. Część producentów każe sobie bowiem płacić nie tylko za sam samochód, ale i za dzierżawę akumulatorów. To zaś oznacza dodatkowe wydatki w wysokości kilkuset złotych miesięcznie.
  • Niezawodność – samochód samochodowi nierówny. Ponieważ na rynku przeważają nieduże auta miejskie, warto sprawdzić jak poszczególne modele oceniają ich użytkownicy. Przydatne są tu zwłaszcza fora internetowe, na których można poznać innych właścicieli e-samochodów i ich opinie o swoich autach.