Debata o elektromobilności

Termin wydarzenia: 2017-11-20 - 2017-11-21
Miejsce: Lublin

Podczas Europejskiego Tygodnia Innowacji w Lublinie odbyła się debata na temat elektrycznych środków transportu.

W debacie wzięli udział: dr inż. Dariusz Zieliński z Politechniki Lubelskiej, dyrektor rozwoju Ursusa Jan A. Wielgus, prezes firmy Vers Produkcja Michał Wendeker i dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych Maciej Mazur. Eksperci nie mieli wątpliwości, że branża pojazdów elektrycznych jeszcze w Polsce raczkuje. Dlatego ze sceptycyzmem podchodzą do zapowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że w szybkim tempie będziemy mieli milion aut elektrycznych na polskich
drogach. Niestety, jesteśmy sporo zapóźnieni , gdyż dość późno Polska zainteresowała się tym sektorem transportu.
W trakcie debaty podnoszono, że branża elektromobilna musi się mierzyć z wieloma przeszkodami, a najważniejsze z nich to słabo rozwiniętą infrastruktura (stacje ładowania), brak regulacji prawnych i wyzwaniami technologiczne. Nie mamy bowiem rodzimych producentów silników i baterii do samochodów elektrycznych.
Natomiast o wiele lepiej jest w segmencie autobusowym. I tak np. pierwsze takie pojazdy wypuścił na rynek Ursus, a widać też rosnące zainteresowanie elektrycznymi autobusami ze strony kolejnych miast.